+48 791 653 570

2018-02-21

Czym jest paradontoza?


Czym jest paradontoza?

Paradontoza to choroba przyzębia, powstająca w wyniku długotrwałego procesu zapalnego. Bakterie osadzają się na płytce nazębnej, która zawiera także resztki pokarmu. Nieusunięte resztki pokarmu z czasem zamieniają się w kamień nazębny, który staje się twardy (mineralizuje się) i przedostaje się blisko korzenia wbijając się w tkankę miękką. W efekcie zaczynają boleć nas dziąsła, powodując ból i obrzęk. Jeśli nie zahamujemy tego procesu możemy doprowadzić do uszkodzenia i odsłonięcia szyjek zębowych, co w konsekwencji doprowadzi do rozchwiania zębów.

Przyczyny paradontozy są różne ale często wymienia się czynniki genetyczne, choroby np. cukrzyca, palenie papierosów, wady zgryzu, ubytki próchnicowe czy zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie niektórych leków.

Jak walczyć z tą chorobą? Przede wszystkim należy udać się do lekarza stomatologa specjalisty z zakresu periodontologii. Periodontolog może wdrożyć odpowiednią metodę leczenia, które zazwyczaj podzielone jest na trzy fazy:

Jak zapobiegać paradontozie? Przede wszystkim prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Musimy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu zębów dobrymi pasami do zębów, używać nici dentystycznej, płynów do płukania jamy ustnej i okresowo przechodzić kontrole stomatologiczne.

Gabinety Parkowa zapraszają do systematycznych kontroli uzębienia u naszych lekarzy stomatologów. Oferujemy profesjonalne leczenie chorób przyzębia, a więcej o tym temacie przeczytają Państwo na naszej stronie w zakładce – periodontologia.

Polecamy.

«powrót