+48.791653570

2019-11-25

Czy leki psują nam zęby?


Czy leki psują nam zęby?

Niestety, stosowanie niektórych leków jest szkodliwe dla naszych zębów. Wiele z nich zdecydowanie przyspiesza psucie się zębów. Do najczęstszych chorób uzębienia wywoływanych lekami należą próchnica oraz powstawanie erozji, czyli ubytków szkliwa.

Chorowanie nie należy do przyjemności. Codzienne stosowanie dużej ilości leków nie sprzyja naszym zębom, ale również wątrobie czy sercu, niemniej jednak musimy je przyjmować, aby wyzdrowieć. Poniżej opiszemy grupy preparatów, których przyjmowanie może wywołać wspomniane choroby jamy ustnej.

Astmatycy

Ta grupa osób przyjmując leki za pomocą inhalatora narażona jest na rozwój próchnicotwórczych bakterii i obniżenia pH w jamie ustnej. Medycyna zwraca również uwagę na przyjmowanie leków wziewnych w formie proszku, ponieważ w składzie leku często znajduje się laktoza. Laktoza jest to dwucukier który powoduje ryzyko osadzania się proszku na zębach wywołując spore ubytki. Dlatego lekarze zalecą przepłukiwać jamę ustną wodą po zastosowaniu leku. Dodatkowo astmatycy mogą mieć zaburzone odczucie smaku, co może przyczyniać się do konsumowania większych ilości kwaśnych czy słonych posiłków.

Antybiotykoterapia na trądzik

Badania wykazały, iż zawarta w antybiotyku tetracyklina negatywnie wpływa na stan zębów i jamy ustnej. Dlaczego? Dlatego, że tetracyklina kumulując się w szkliwie zębów doprowadza do trwałych przebarwień. Przebarwienia te najczęściej występują u osób z leczonym trądzikiem i wtedy, kiedy antybiotyk stosowany jest przez dłuższy czas. Natomiast w przypadku osób dorosłych tetracyklina może negatywnie oddziaływać na naturalną florę bakteryjną jamy ustnej. Zaburzenia wywołane zachwianiem równowagi mikrobiologicznej w jamie ustnej mogą doprowadzić do powstawania aft, a nawet drożdżyc. Objawy w postaci nadżerek, owrzodzeń czy bolesnego zaczerwienienia powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Suchość jamy ustnej

Osoby, które przyjmują leki przeciwhistaminowe czy antydepresyjne narażone są na zmiejszenie produkcji śliny. Ślina w jamie ustnej pozwala na usuwanie reszek pokarmu, bakterii z powietrzni zębów, reguluje pH jamy ustnej czy nawilża błonę śluzową. Dużo mniejsza ilość śliny może przyczynić się do pozostawania suchości w obrębie jamy ustnej, rozwoju bakterii, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania kamienia nazębnego i próchnicy. Dlatego zalecane jest, aby leki przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie dłużej niż to jest zalecane. W trakcie przyjmowania jakichkolwiek leków musimy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz odpowiednio nawilżać jamę ustną czystą wodą lub stosując odpowiednie żele nawilżające, specjalne tabletki do ssania czy inne preparaty zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu błon śluzowych. Lekarze periodontolodzy pracujący w naszym gabinecie profesjonalnie dobiorą odpowiednie środki.

Jak widać, wpływ leków na nasze zęby jest bardzo duży. Warto więc poszukać porady odnośnie właściwej higieny naszych zębów u profesjonalisty.

Jeśli mają Państwo pytania odnośnie wpływu leków na stan uzębienia, zachęcamy do poruszenia tego tematu na najbliższej wizycie. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu +48 791 653 570.

Zapraszamy.

«powrót