+48.791653570

2021-03-30

Czynniki wpływające na chorobę przyzębia


Choroby przyzębia to innymi słowy zespół objawów chorobowych składających się na uszkodzenie i utratę tkanek podporowych zębów czyli dziąseł i kości. W wyniku procesów patologicznych tych tkanek dochodzi do rozchwiania i utraty zębów, dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do ich rozwoju. Choroby przyzębia dzielimy na:

Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy etap choroby przyzębia. Nieleczony doprowadza do zainfekowania tkanek leżących głębiej czyli kości wokół zębów. Dziąsła stają się najpierw czerwone, obrzęknięte, krwawiące przy nieznacznym nawet dotyku. Są bolesne i możliwy jest odczuwalny brzydki zapach z okolicy zmienionego dziąsła. Pacjent zwykle przestaje dokładnie domywać zęby w takim miejscu z powodu odczuwanego bólu i stan się pogarsza przechodząc w zapalenie przyzębia, czyli także tkanek twardych. Zanika kość pokrywająca korzenie zębów. Objawem tego są recesje czyli ubytki dziąseł na korzeniach zębów. W konsekwencji dochodzi także do pozbawienia zębów oparcia, które zaczynają się przemieszczać, ruszać, a na koniec wypadać.

Zapalenie przyzębia powstaje wskutek długotrwałego nieleczenia dziąseł, do którego najczęściej dochodzi przez niedostateczną i nieprawidłową higienę jamy ustnej. Kiedy rzadko lub zbyt krótko myjemy zęby, odkłada się na nich płytka nazębna. Płytka nazębna to miękki osad, który składa się z resztek pokarmowych oraz bakterii, który bardzo ściśle przylegają do powierzchni zęba. Płytka nazębna nie usuwana z czasem twardnieje i zamienia się w kamień. Jest on źródłem toksyn, powodujących stan zapalny kości i jej zaniki.

Inne czynniki wpływające na choroby przyzębia to:

Jak rozpoznać choroby przyzębia? Pierwszym objawem stanu zapalnego tkanek otaczających zęby jest krwawienie z dziąseł. Najczęściej widoczne jest podczas szczotkowania zębów czy przy badaniu stomatologicznym, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego. Do następnych objawów choroby zaliczamy m.in.obrzęk, zaczerwienienie, bolesność dziąseł, przykry zapach z ust czy obniżenie się dziąseł przy szyjkach zębowych oraz rotacja, przemieszczenie czy rozchwianie zębów.

Celem leczenia choroby przyzębia jest zatrzymanie postępu choroby i przywrócenie czynności uszkodzonych w jej przebiegu tkanek. Leczenie w naszych gabinetach Parkowa składa się z trzech faz:

Więcej o czynnikach mających wpływ na powstawanie chorób przyzębia i leczeniu przeczytają Państwo na naszej stronie w zakładce - periodontologia. Zachęcamy do konsultacji u naszych specjalistów z zakresu periodontologii, którzy zajmą się Państwa profesjonalnym leczeniem chorób przyzębia.

Dodatkowych informacji udzielimy także pod numerem telefonu +48 791 653 570 oraz podczas konsultacji stomatologicznych.

Zapraszamy.

«powrót