+48.791653570

2021-09-24

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?


Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) obciążone jest zarówno ryzykiem powikłań wczesnych, jak i odległych. Do najczęściej występujących powikłań wczesnych, które są wskazaniem do zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba należą:

Wyżej wymienione zmiany mogą skutkować odległymi powikłaniami typu: torbiele i ropnie okołowierzchołkowe czy ziarniniaki. Ale większość z nich udaje się wyleczyć dzięki ponownemu leczeniu kanałowemu. Jeśli nie ma możliwości dokonania ponownego leczenia endodontycznego, to jedyną słuszną terapią jest zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Wskazaniem do wykonania zabiegu są:

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega na:

Zabieg ten w większości przypadków pozwala dentystom na uratowanie zęba przed usunięciem (skuteczny w ok. 95%), a uzupełnienie braku kostnego po wykonanym zabiegu wykonuje się materiałem kościozastępczym Bio-Oss. Dodatkowo, użycie mikroskopu przy wykonywaniu tego zabiegu pozwoli na większą precyzję i lepszą skuteczność, sięgającą nawet 95%. Czas gojenia po resekcji wynosi w większości przypadków kilka miesięcy, a błona śluzowa w operowanym miejscu zagoi się najpóźniej po 3 tygodniach (zależy od uwarunkowań pacjenta).

«powrót