+48 791 653 570

2016-07-15

Opieka stomatologiczna nad dzieckiem w wieku przedszkolnym (3-6 lat)


Opieka stomatologiczna nad dzieckiem w wieku przedszkolnym (3-6 lat)

Drodzy rodzice,

W wieku 3 lat wasze dziecko posiada już pełne uzębienie mleczne, czyli ma 20 zębów. Zęby mleczne mają kolor biały z niebieskim połyskiem. Mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny, które są słabiej zmineralizowane, niż zęby stałe.
Dlatego próchnica ma bardzo szybki przebieg i w krótkim czasie doprowadza do uszkodzenia tkanek zęba i do powikłań ze strony miazgi.
Zęby mleczne utrzymują miejsce dla przyszłych zębów stałych, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju szczęk i zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

Z tego powodu warto zapobiegać próchnicy, poprzez kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i dietetycznych od najmłodszych lat dziecka oraz leczyć zęby mleczne.

Zabiegi higieniczne

Zalecane zwyczaje dietetyczne

implanty stargard

Wizyty w gabinecie stomatologicznym

implanty stargard

Wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym powinny odbywać się co 3 miesiące.
Mogą być połączone z zabiegami profilaktycznymi takimi jak: oczyszczanie zębów oraz lakierowanie preparatami zawierającymi fluor.
W przypadku wystąpienia ubytków próchnicowych należy leczyć zęby mleczne. Małego pacjenta do współpracy można zachęcić kolorowym wypełnieniem (Twinky star).

W 6 roku życia dziecka najczęściej jako pierwsze pojawiają się w jamie ustnej pierwsze zęby trzonowe stałe („szóstki”), które u człowieka występują w jamie ustnej najdłużej.
Pełnią ważną funkcję żucia oraz odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej wysokości zwarcia. Dlatego jako młode, niedojrzałe zęby zasługują na szczególną uwagą. Należy dokładnie szczotkować ich powierzchnie żujące poprzez wymiatanie resztek pokarmowych spod nawisającego dziąsła oraz jak najszybciej zabezpieczyć bruzdy częściowo wyrzniętych zębów lakiem. Należy zwrócić uwagę, że na początku znajdują się poniżej płaszczyzny zgryzu i dostęp do nich jest utrudniony.

Pamiętajmy - zdrowe zęby mleczne oraz właściwa higiena jamy ustnej zmniejszają ryzyko występowania próchnicy w zębach stałych i wpływa na prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Autor: dr Karolina Węsierska

«powrót