+48.791653570

2017-09-30

Halitoza – nieświeży oddech


Halitoza oznacza nieprzyjemny zapach z ust. Jego pochodzenie może mieć podłoże miejscowe lub ogólne. Jedno jest pewne – halitoza to problem psychologiczny, społeczny i zawaodowy utrudniający stosunki międzyludzkie i dotyczący dużej liczby osób dorosłych.

Przypadłość ta koresponduje ściśle ze stężeniem lotych związków siarki produkowanymi w jamie ustnej przez bakterie oraz podczas rozkładania się zalegających resztek pokarmowych.

Najczęściej występuje wraz z zaawansowanymi chorobami dziąseł i przyzębia, ze źle dopasowanymi uzupełnieniami protetycznymi czy wypełnieniami, jak również przy niewystarczającej higienie jamy ustnej. Ale może też być objawem schorzeń zapalnych i nowotworów górnych odcinków przewodu pokarmowego i oddechowego, stanów zapalnych zato, cukrzycy, sarkoidozy, białaczki, chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Jak zapobiegać halitozie? Najlepiej udać się do swojego stomatologa, który dokona konsultacji stomatologicznej naszego uzębienia. Jeśli wymaga leczenia, to oczywiście poddajemy się takiemu leczeniu. Następnie używamy dobrych past do zębów, płynów do higieny jamy ustnej i nici dentystycznych. Niezbędne będzie czyszczenie języka, który powinien być koloru różowego. Biały nalot na języku świadczy o obecności bakterii w jamie ustnej. Jeśli te zabiegi nie pomogą, należy udać się do laryngologa, który oceni stan Państwa migdałków i zatok lub do lekarza rodzinnego, który zleci konkretne badania.

Nasze gabinety zapraszają wszystkie osoby zmagające się z halitozą do konsulatcji stomatologicznej w Stargardzie przy ul. Stefana Okrzei 2/A. Więcej informacji udzielimy pod numerami telefonów: +48 91 30 787 30 i +48 791 653 570.

«powrót