+48.791653570

2018-04-19

Zgorzel zęba


Zgorzel zęba potocznie nazywana zgorzelą miazgi, to choroba miazgi zęba, która jest nie tylko bardzo bolesna, ale również może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Wymaga szybkiego rozpoznania i prawidłowego leczenia. Zgorzel powstaje w momencie rozpadu gnilnego tkanek żywych, do którego przyczyniają się bakterie. Atakują one martwą tkankę w odpowiednich warunkach wilgotności i temperatury. Za zapalenie miazgi odpowiedzialne są bakterie beztlenowe G (-), które mogą stopniowo atakować naszą miazgę. Zdarza się, iż powstawanie zgorzeli może być bezobjawowe.

Twarde tkanki zębów (szkliwo i zębina) zabezpieczają miazgę przed atakiem bakterii. Najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia miazgi jest próchnica. Wtedy bakterie mają największe możliwości zaatakowania zdrowych części zęba. Początkowy atak bakterii może nie powodować zgorzeli, ale głębsze przeniknienie do miazgi może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego zęba. Jeśli w porę nie zareagujemy odpowiednim leczeniem możemy doprowadzić do obumarcia miazgi. Miazga robi się szarawa, o nieprzyjemnym zapachu. Podczas zapalenia miazgi może dochodzić do powstawania związków toksycznych przenikających poprzez naczynia krwionośne na okoliczne tkanki jak i cały organizm.

Jak leczyć zgorzel? W pierwszym etapie usuwana jest zarażona miazga, a następnie czyści się i dezynfekuje system kanałowy. Kolejnym etapem jest wypełnienie systemu kanałowego specjalnym materiałem (zazwyczaj jest to płynna gutaperka wtryskiwana na ciepło). W etapie końcowym odbudowuje się koronę zęba.

Leczenie jest wieloetapowe i wymaga dużego doświadczenia lekarza stomatologa. Nasza kadra lekarska posiada wieloletnie doświadczenie w usuwaniu zgorzeli miazgi, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług stomatologicznych Parkowa. Zapraszamy do naszych gabinetów w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A.

Zaufajmy doświadczeniu.

«powrót