+48.791653570

2018-05-30

Martwy ząb


Martwy ząb

Kiedy dochodzi do obumarcia żywych tkanek znajdujących się we wnętrzu zęba mówimy o martwym zębie. Najczęstszą przyczyną powstawania martwego zęba są głębokie ubytki próchnicowe, które mogą powstać zarówno w zębach mlecznych jak i stałych. Bakterie próchnicy nie próżnują i bardzo szybko atakują miazgę, powodując jej zapalenie. Nie leczone zapalenie miazgi może przejść w głębszy stan zapalny powodujący jej obumarcie. Innym ważnym czynnikiem wywołującym powstawanie martwego zęba jest uraz mechaniczny. Upadek może spowodować zaburzenia przepływu krwi w miazdze, co w konsekwencji może doprowadzić do martwicy miazgi.

Często martwy ząb nie daje o sobie znać od razu. Obumarła miazga początkowo powoduje przebarwienia zęba, który z czasem staje się coraz ciemniejszy, odróżniając się od pozostałych zębów. Nie reaguje na żadne czynniki typu wysoka temperatura itp. Martwy ząb najczęściej wykrywany jest podczas przeglądu stomatologicznego, kiedy to lekarz dentysta podziała na ząb bodźcami zimna albo kiedy zmiany wokół wierzchołka korzenia zęba są już widoczne w trakcie kontrolnego zdjęcia RTG.

Leczenie martwego zęba odbywa się poprzez leczenie endodontyczne czyli kanałowe. Polega na usunięciu martwych tkanek, oczyszczeniu, a następnie uzupełnieniu pustej przestrzeni specjalnymi materiałami. Jeśli leczenie kanałowe nie może być z jakiś przyczyn przeprowadzone, ząb musimy usunąć gdyż taki stan może spowodować powstanie groźnych dla naszego organizmu powikłań.

Zapraszamy Państwa do gabinetów stomatologicznych Parkowa w celu przeprowadzenia kompleksowego przeglądu dentystycznego uzębienia oraz w przypadku stanu martwego zęba do leczenia specjalistycznego przy użyciu najwyższej jakości materiałów stomatologicznych stosowanych przez nasze gabinety.

Rejestracja pod numerami telefonów: +48 91 30 787 30 i kom. +48 791 653 570 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 19:00, sobota - po uzgodnieniu telefonicznym.

Polecamy usługi stomatologiczne.

«powrót