+48.791653570

2018-11-26

Zaburzenia żywieniowe a choroby zębów


Zaburzenia żywieniowe a choroby zębów

Zaburzenia żywieniowe mają bardzo silny wpływ na stan naszej całej jamy ustnej i zębów. Najczęstszymi chorobami zaburzeń odżywieniowych są anoreksja i bulimia. Obie te choroby zdecydowanie negatywnie wpływają na cały organizm.

W przypadku bulimii mamy do czynienia ze znacznym objadaniem się, a następnie prowokowaniem wymiotów. Natomiast osoby z anoreksją odmawiają jedzenia, a jeśli zjedzą, to również prowokują wymioty. W obu przypadkach mamy do czynienia z wymiotami, które powodują, że kwas żołądkowy przedostaje się do jamy ustnej. Kwas ten niszczy szkliwo - zewnętrzną tkankę, która chroni ząb. Następuje wtedy kwasowa erozja szkliwa (utrata tkanek twardych zęba). Z czasem nasze szkliwo staje się cienkie, a później dochodzi do jego całkowitego zaniku odsłaniając wrażliwą zębinę i tym samym powodując ból zęba. Lekarz stomatolog z wieloletnim doświadczeniem potrafi od razu rozpoznać tą przypadłość.

Osoby cierpiące na te choroby częściej też spożywają napoje gazowane, które mają bardzo duże zawartości cukru. Niestety, cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy uzębienia. Ponadto osoby te przy silnych zaburzeniach żołądkowych mają niedobór składników odżywczych, które mają wpływ na suchość ust i mniejszą ilość wydzielanej śliny. To natomiast przyczynia się do zapalenia dziąseł, nadwrażliwości dziąseł, przebarwień i utraty wypełnień.

Nasi lekarze stomatolodzy służą naszych pacjentom z zaburzeniami odżywiania profesjonalnym leczeniem stomatologicznym. Zapraszamy do naszych gabinetów w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A.

Życzymy zdrowia.

«powrót