+48.791653570

2019-03-19

Jak dbać o zęby w ciąży?


Jak dbać o zęby w ciąży?

Kobieta w okresie ciąży w szczególny sposób musi dbać o swoje zęby i dziąsła.

Okres ciąży to wspaniały czas dla całej rodziny. Ale to przyszła mama musi zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej i dietę. Początki ciąży często związane są z porannymi wymiotami, których kwas może uszkadzać szkliwo. W konsekwencji dochodzić może do rozmiękczenia twardych tkanek zęba, ich wycierania podczas szczotkowania zębów, a następnie do powstania ubytków niepróchnicowego pochodzenia.

Ważne jest aby po przebytych wymiotach przepłukać jamę ustną wodą i poczekać z myciem zębów około pół godziny, tak aby ślina znajdująca się w jamie ustnej zneutralizowała kwaśny odczyn po takim zdarzeniu.

W okresie ciąży również bardzo duże znaczenie mają hormony wpływające na wygląd i stan dziąseł kobiet w tym szczególnym czasie. Najczęściej pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł, które obejmuje około 50 proc. kobiet w okresie pomiędzy 2. a 8. miesiącem ciąży. Głównym objawem tego zapalenia są rozpulchnione, krwawiące nawet przy lekkim dotyku dziąsła. Szczotkowanie zębów staje się wtedy problematyczne i często kobiety rezygnują z dokładnego szczotkowania, co niestety jest błędem i generuje problem zwiększonego zalegania płytki nazębnej i co za tym idzie pojawianie się ognisk próchnicy. Zęby w ciąży należy myć po głównych posiłkach i używać do tego szczoteczek o delikatnym włosiu np. Curaprox soft.

Ponadto każda przyszła mama musi pamiętać o diecie bogatej w wapń, który umacnia zęby i kości. Pamiętajmy, iż nadmiar cukru i napojów gazowanych bardzo szybko przyczyni się do powstawania próchnicy i stanów zapalnych uzębienia. Dlatego codzienne posiłki powinny być zbilansowane i bogate w wartościowe kalorie. Dzięki tak bogatej diecie zapewnimy dziecku prawidłowy rozwój, a same pozbędziemy się nieplanowanych wizyt u dentysty.

Nasi lekarze stomatolodzy zachęcają Panie planujące ciążę do wyleczenia ubytków, usunięcia kamienia i zadbania o dziąsła. Zapraszamy do stałej kontroli u swojego ulubionego dentysty, który w profesjonalny sposób zaopiekuje się uzębieniem przed ciążą, jak i w samym okresie ciąży.

Czekamy na Panie w gabinetach Parkowa w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A, gdzie zadbamy o najważniejsze i najdrobniejsze szczegóły uzębienia przyszłych i obecnych mam.

Życzymy zdrowych uśmiechów!

«powrót