+48 791 653 570

2019-08-26

Biały nalot na języku u dzieci i dorosłych


Biały nalot na języku u dzieci i dorosłych

Biały nalot na języku nie wygląda zachwycająco, a nawet może być oznaką chorób. Biały nalot może wystąpić zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Najczęściej jest wynikiem palenia papierosów, niedoboru płynów w organizmie lub złej diety. Jeśli nalot pojawia się z innymi objawami, koniecznie musimy zwrócić się do swojego dentysty.

Biały nalot na języku u dzieci

Biały nalot na języku u dzieci wywołany jest nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale może być również przyczyną groźniejszych chorób. Do takich chorób zaliczamy grzybicę jamy ustnej, której objawami są ból i pieczenie języka. Biały nalot na języku pojawia się także w przypadku anginy i zapalenia gardła oraz przy odwodnieniu. Leczenie białego nalotu odbywa się zgodnie z rozpoznaną jednostką chorobową.

Biały nalot na języku u dorosłych

Biały nalot na języku u dorosłych to bardziej skomplikowany przypadek. Dlaczego? Dlatego, że oprócz białego nalotu może pojawić się nalot na języku koloru żółtego, brązowego czy zielonego, a nawet czarnego. Oczywiście, najczęściej objawy te są spowodowane stosowaniem używek, takich jak: papierosy, alkohol czy kawa, ale także bytowaniem bakterii patogennych. Jeśli nalot jest koloru kredowo-białego, a towarzyszą temu dodatkowe objawy jak pieczenie błony śluzowej, bolesność lub nieprzyjemny zapach z ust, to możemy mówić o grzybicy jamy ustnej. Inne objawy tej choroby to silne zaczerwienienie różnych okolic jamy ustnej, czasem grudki lub nadżerki.

Nasi lekarze stomatolodzy przypominają o prawidłowej higienie jamy ustnej w każdym wieku. Dzięki temu nasze życie będzie zdrowsze i przyjemniejsze.

Zapraszamy do gabinetów Parkowa po profesjonalną opiekę stomatologiczną.

«powrót