+48.791653570

2020-08-25

Charakterystyka płytki nazębnej


Charakterystyka płytki nazębnej

Płytka nazębna jest lepką i bezbarwną warstwą bakterii oraz cukrów nieustannie odkładającą się na powierzchni twardych elementów tkanek jamy ustnej. Tworzy się bez względu na wiek czy płeć. Zaniedbanie w regularnym usuwaniu płytki nazębnej doprowadzi do rozwoju wielu patologii, głównie stanów zapalnych, nieświeżego oddechu oraz próchnicy. W naszej jamie ustnej bytuje około 700 różnych gatunków bakterii, gdzie większość z nich tworzy właśnie płytkę nazębną.

Wyróżniamy 2 rodzaje płytki nazębnej:

Kiedy powstaje płytka nazębna? Oczywiście w momencie spożywania pokarmów, głównie z zawartością węglowodanów. Cukry mają największą zdolność odkładania się na powierzchni zębów. W takim przypadku zmniejsza się nasze pH w jamie ustnej i dochodzi do rozwoju bakterii. Odkładaniu się płytki nazębnej sprzyjają także wady zgryzu, w szczególności w przypadku nadmiernego stłoczenia zębów, gdzie mamy trudności z higieną.

Płytka nazębna najczęściej odpowiada za początki rozwoju próchnicy tkanki zęba, ponieważ jest siedliskiem bakterii próchnicotwórczych. Za czynniki odpowiadające za początkowy rozwój próchnicy uważa się czas i podłoże. Dlatego też należy skutecznie usuwać płytkę nazębną i zapobiegać jej odkładaniu się. Najlepszą metodą jest oczywiście szczotkowanie, które musi być prawidłowo przeprowadzone. O prawidłowym szczotkowaniu mogą Państwo przeczytać na naszej stronie.

Płytkę nazębną można również skutecznie usunąć w gabinecie stomatologicznym metodą scalingu czy rootplanningu. Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadu pochodzenia zewnętrznego za pomocą strumienia wody z drobinkami czyszczącymi. Dzięki temu zabiegowi przy okazji możemy pozbyć się też miękkiej i nowopowstałej płytki nazębnej która nie uległa jeszcze stwardnieniu do postaci kamienia nazębnego.

Gabinety Parkowa zachęcają Państwa do usuwania płytki nazębnej odpowiednimi technikami stomatologicznymi, które szczegółowo opisujemy w zakładce oferta - profilaktyka domowa i specjalistyczna. Zapraszamy do rejestracji pod numerem telefonu +48 791 653 570.

Dbajmy o swoje zęby razem z dentystą.

«powrót