+48.791653570

2021-08-31

Korony porcelanowe, cyrkonowe, na podbudowie metalowej - czyli koronowy zawrót głowy


Korony porcelanowe, cyrkonowe, na podbudowie metalowej - czyli koronowy zawrót głowy

Korony zębowe stosuje się w przypadku bardzo zniszczonych zębów i umożliwiają one rekonstrukcję zębów dotkniętych próchnicą czy złamanych oraz usuniętych. Zakłada się je również w przypadku leczenia endodontycznego i przebarwień. Korony zębowe pomagają poprawić położenie kształt oraz kolor zębów. Dodatkowo mogą także uzupełnić braki w uzębieniu. Do wyboru mamy następujące rodzaje koron zębowych:

Korony porcelanowe to korony wykonane z porcelany i głównie mają zastosowanie w przypadku wystąpienia problemów ze szkliwem lub osłabienia zęba po leczeniu kanałowym oraz znacznego uszkodzenia zębów. Najważniejszą i największą zaletą tego materiału jest estetyka tych uzupełnień i duże podobieństwo do naturalnego szkliwa. Korony porcelanowe mogą być założone zarówno na naturalny ząb (żywy lub martwy), jak i na implant. Korony pełnoceramiczne idealnie sprawadzają się poprawie uśmiechu w zakresie zębów przednich od 3 do 3 górnej.

Korony cyrkonowe to korony wykonane z tlenku cerkonu, który cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Najważniejszą zaletą tego materiału jest jego biozgodność, czyli nie wywołuje żadnych uczuleń (polecane osobą z alergią). Korony cyrkonowe poddawane są precyzyjnej komputerowej obróbce, dzięki temu idealnie dopasowuje się do uzębienia pacjenta. Korony cyrkonowe zakładane są w przypadku estetycznych odbudów w odcinku przednim, ale można je też wykorzystać w odcinkach bocznych.

Korony na podbudowie metalowej to najdłużej znane i stosowane korony zębowe w medycynie stomatologicznej. Cenione są za swoją wytrzymałość i korzystną cenę. Niestety mają też wady - nie wyglądają tak naturalnie jak uzupełnienia bez metalu (na cyrkonie czy pelnoceramiczne). Ponadto kolor samego metalu jest dość ciemny i nie przypomina naturalnego koloru zębów, i w związku z tym musi być pokryty specjalnym białym opakerem stąd nie odbija światła, jak naturalny ząb. Dlatego też nie zawsze wybierany jest ze względów estetycznych na odbudowę przodu. Zdarza się czasami przy koronach czy mostach na podbudowie metalowej, że może pojawić się efekt lekkiego zasinienia dziąsła (gdzie spotyka się dziąsło z zębem). Ale nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania korony metalowej do odbudowy zębów przednich. Trzeba jedynie wiedzieć o mankamentach. Niewątpliwą zaletą natomiast jest trwałość takich koron czy mostów w obszarze bocznych zębów.

Jeżeli liczymy na bardzo naturalny uśmiech w przypadku zębów przednich, to należy wziąć pod uwagę wykonanie koron porcelanowych na podbudowie z cyrkonu lub porcelany (tzn. koron pełnoporcelanowych). W przypadku zębów bocznych można zrekonstuować je koroną na podbudowie metalowej. Takie rozwiązanie będzie z korzyścią dla pięknego uśmiechu.

Zapraszamy Państwa do Gabinetów Parkowa, gdzie nasi lekarze specjaliści przedstawią Państwu najlepsze rozwiązania protetyczne. Służymy szeroką ofertą koron zębowych wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Zapraszamy do rejestracji w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A. Na naszej stronie w zakładce galeria znajdą Państwo przykłady wykonanych przez nas prac z użyciem koron zębowych.

Dodatkowych informacji udzielimy pod numerami telefonów: +48 91 30 787 30 i kom. +48 791 653 570.

«powrót