+48.791653570

2021-09-30

Opieka stomatologiczna w okresie pandemii


Opieka stomatologiczna w okresie pandemii

Problemy opieki stomatologicznej istnieją na całym świecie. Nie ma skutecznego rozwiązania, a przede wszystkim szerokiej dyskusji o chorobach jamy ustnej. Problemy te najbardziej ujawniły się właśnie w okresie pandemii wywołanej przez covid. Jak potwierdzają liczne badania jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób jamy ustnej tj. próchnica, występuje niezależnie od szerokości geograficznej. Największą przyczynę powstawania tej choroby upatruje się w nadmiernym spożywaniu dużej ilości cukru zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje aby cukier w diecie dostarczał nie więcej niż 5 proc. całkowitej energii przyjmowanej w pokarmach. Okazuje się, że skutki spożywania cukru nie były atrakcyjnym aspektem badań naukowych. Pocieszający jest fakt, iż dostrzeżono ten problem i podjęto badania naukowe w tym zakresie.

Zły stan zdrowia jamy ustnej to także efekt braku wizyt w gabinetach lekarskich, który spowodowany jest obawą przez zakażeniem się wirusem. Okazuje się, że na świecie w dalszym ciągu dostęp do usług dentystycznych bywa wciąż utrudniony z tego powodu. Także nauka przyszłych lekarzy stomatologów jest utrudniona i prowadzi do braku kadry lekarskiej w dziedzinie stomatologii. Tym samym gabinety stomatologiczne zmuszane są do zmiejszania wizyt swoich pacjentów, kosztem ich zdrowia. Należy także wspomnieć, iż na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej mają wpływ uwarunkowania społeczne i finansowe.

Pandemia pogłębiła problemy z dostępem do usług stomatologicznych także w naszym kraju. Ciągłe odwoływanie albo przekładanie wizyt miało wpływ na obecnych stan naszej jamy ustnej. Z badań przeprowadzonych w naszym kraju w okresie pierwszego lockdownu, a także w kolejnych miesiącach 2020 roku, wynika, że aż 41% osób potrzebujących dentysty nie skorzystało z opieki stomatologicznej. Oczywiście wiąże się to z licznymi problemami jak: silny ból, próchnica, powikłania poinfekcyjne, czy postępujący stan zapalny. Niestety, wielu pacjentów wymaga szerszej diagnostyki, którą obecnie można przeprowadzić w każdym gabinecie dentystycznym. Ale sami możemy również dbać o stan higieny jamy ustnej poprzez systematyczne czyszczenie zębów, języka i płukanie jamy ustnej.

Więcej o stomatologii zachowawczej przczytają Państwo na naszej stronie, a jednocześnie zachęcamy do umawiania wizyt w naszych gabinetach w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2A, gdzie służymy Państwu specjalistyczną opieką stomatologiczną w warunkach reżimu sanitarnego.

Rejestracji można dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu +48 791 653 570 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 19:00.

Zapraszamy.

«powrót