+48.791653570

2023-01-16

Szablon chirurgiczny


Szablon chirurgiczny

W implantologii innowacyjne rozwiązania technologiczne stają się niezbędnym elementem leczenia w większości gabinetów stomatologicznych. Takim narzędziem dla implantologów jest szablon chirurgiczny, który powstaje podczas indywidualnego projektowania po przeprowadzeniu tomografii komputerowej, skanu wewnątrzustnego oraz zastosowania zaawansowanego oprogramowania. Dzięki temu uzyskuje się najwyższą precyzję i skuteczność w procesie wszczepiania implantu.

Szablon chirurgiczny składa się z dwóch części – powierzchni dziąsłowej i tulei, przez którą wprowadzane jest wiertło w obszar, gdzie ma znaleźć się ostatecznie implant. Wykorzystanie takiego szablonu jest szybkie, precyzyjne i pozwala na dokładne umiejscowienie implantu w szczęce lub żuchwie, ograniczając ryzyka błędu do minimum. Zabieg przeprowadzany jest często bez nacięć chirurgicznych i zszywania ran, co w efekcie sprawia, że operowane miejsca szybko się goją.

Proces przygotowania szablonów chirurgicznych rozpoczyna się od wykonania tomografii komputerowej i skanów wewnątrzustnych. Wprowadzamy dane z obu tych badań do dedykowanego programu implantologicznego.Lekarz uzyskuje dokładany obraz jamy ustnej danej osoby wraz ze strukturami anatomicznym widocznymi na tomografii. W końcowym etapie następuje sporządzenie spersonalizowanego szablonu chirurgicznego, gdzie znajdą się w nim otwory, przez które wykonuje się nawierty w kości. Gotowy projekt szablonu jest drukowany za pomocą drukarki 3D, wklejone zostają tuleje dedykowane używanemu systemowi implantologicznemu. Szablon jest gotowy do użycia.

Największą zaletą szablonu chirurgicznego jest zapewnienie nadzwyczajnej precyzji w przeprowadzaniu zabiegu mocowania implantów. Ponadto zabieg jest wyjątkowo bezpieczny, a czas leczenia oraz regeneracji operowanych miejsc dużo krótszy. Szablony chirurgiczne są procedurą dodatkowo płatną, gdzie koszt zależy od systemu implantologicznego, ilości wszczepianych implantów i koniecznych tulei. Rozpoczyna się od 1000 zł.

W gabinetach Parkowa nasi lekarze implantolodzy skutecznie i precyzyjnie wykorzystują szablony chirurgiczne w leczeniu implantologicznym. Polecamy je pacjentom, którzy cenią sobie idealnie zaplanowaną komputerowo pozycję implantu, brak rozległych ran dziąsła po zabiegu i znacznie szybsze gojenie. Cały proces wszczepienia implantu odbywa się sprawnie i przewidywalnie.

«powrót