+48.791653570

2023-02-28

Czym charakteryzują się protezy elastyczne?


Czym charakteryzują się protezy elastyczne?

Protezy elastyczne potocznie nazywane są protezami miękkimi, ponieważ wykonuje się je z wytrzymałych i komfortowych w użytkowaniu materiałów termoplastycznych. Najczęściej wykonuje się je z przezroczystego akronu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą tego typu protez jest ich elastyczność, lekkość, cienkość i miękkość, a przede wszystkim wytrzymałość.

Protezy elastyczne przypominają protezy akrylowe, które składają się z różowej płyty imitującej dziąsło i spełniającej rolę klamer oraz zębów. Nie posiadają metalowych klamerek, co odróżnia ich od tradycyjnych protez. Mocowane są głównie na klamrach osadzonych na dziąsłach bądź zębach, a ich kolor zlewa się z barwą zęba lub dziąsła. Dzięki temu są estetyczne i niewidoczne. Posiadają bardzo wiele innych zalet takich jak:

Mają także wady, ale jest ich stosunkowo niewiele. Do najczęstszych wad zalicza się m.in. wykonanie protezy wymaga kilku wizyt w gabinecie, nie zawsze jest możliwe dostawienie zębów do protezy. Mocowanie protez elastycznych nie zaleca się w całkowitym bezzębiu i rozległych brakach zębowych, a w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy nie zawsze możliwa jest naprawa.

Wykonanie takiej protezy należy do lekarza, który wykonuje dwa odciski: górnej linii zębów i dolnej linii zębów. Podczas następnej wizyty odciski są pobierane raz jeszcze, tym razem w nieco inny sposób. Kolejna wizyta to przymiarka pierwszej protezy elastycznej, gdzie dentysta koryguje ewentualne nieprawidłowości. Ostatnia wizyta ma na celu końcowe dopasowanie protezy elastycznej do wymagań pacjenta i następuje proteza jest zakładana i powinna być idealnie dopasowana. Bowiem protezy elastyczne gotowe są do użytkowania po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie. Pamiętajmy, że protezy elastyczne wymagają specjalnej procedury pielęgnacji i czyszczenia. Proteza powinna być codziennie dokładnie czyszczona specjalną pastą o niskiej zawartości przeciwutleniaczy.

Protezy elastyczne są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych częściowych. Są rozpowszechnione w Polsce, także stosowane w naszych gabinetach w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A.

Zapraszamy na konsultacje protetyczne.

«powrót