+48.791653570

Mikroskop - nowoczesna endodoncja - leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne (kanałowe) obejmuje całkowite usunięcie zmienionej chorobowo miazgi (nerwu), mechaniczno-chemiczne opracowanie ścian kanału, szczelne wypełnienie systemu kanałowego oraz odbudowę korony zęba.

Wskazaniami do leczenia kanałowego są:

Aby sprostać niełatwej sztuce leczenia endodontycznego dysponujemy nowoczesnym sprzętem. Dzięki takiemu wyposażeniu, staramy się sprostać nawet najtrudniejszym przypadkom endodontycznym. Poniżej znajdziecie Państwo informacje co wykorzystujemy aby przywrócić zdrowy i piękny uśmiech:
leczenie paradontozy stargard

RVG - Radiowizjografia

Gabinet Parkowa Gabinety Lekarskie i Stomatologiczne Patrycja Sobczyńska-Jakubowska przy ul. Okrzei 2/A w Stargardzie posiada:
Decyzję nr 99/11 z dn. 20.04.2011r. wydaną przez WSSE w Szczecinie dotyczącą uruchomienia pracowni rentgenowskiej, gabinetu stomatologicznego w zakresie diagnostyki medycznej z aparatem rentgenowskim stomatologicznym punktowym typu Gendex Expert DC firmy Gendex Dental Systems.
Decyzję nr 98/11 z dn. 20.04.2011r. wydaną przez WSSE w Szczecinie dotyczącą uruchomienia i stosowania aparatu rentgenowskiego Gendex Expert DC firmy Gendex Dental Systems.

Roczna ocena osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące nie przekracza 6 mSv
Roczna ocena narażenia osób z ogółu ludności na promieniowanie jonizujące w gabinecie nie przekracza 1 mSv

RVG to nowoczesna metoda wykonywania i obrazowania zdjęć rentgenowskich dostępna na miejscu, dzięki której znacząco zredukowana została dawka promieniowania – większe bezpieczeństwo dla pacjentów oraz szybkość wywoływania zdjęć do ok. 2 sekundy.

Zdjęcia RTG zamiast na tradycyjnej kliszy uwidocznione zostają w formie cyfrowej na ekranie monitora komputerowego gdzie możemy je dowolnie edytować, co pozwala na ich dokładne diagnostyczne i natychmiastowe wykorzystanie w każdym momencie trwania zabiegu i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Korzystamy z systemu RVG Digital Intraoral Sensor IXS firmy KaVo.

Mikroskop

endodoncja stargard

Mikroskop stomatologiczny firmy Leica będący na naszym wyposażeniu posiada unikatowy układ optyczny pozwalający na bardzo duże i wyraźne powiększenie oraz oświetlenie pola zabiegowego, które to otwiera przed stomatologiem nowe możliwości w jakości i precyzji leczenia.

Dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu na mikroskopijnych strukturach zęba zupełnie niewidocznych lub słabo widocznych "gołym okiem" w pełni wykorzystując zalety nowych narzędzi, materiałów, urządzeń oraz metod leczniczych zgodnie z najnowocześniejszymi światowymi standardami i wytycznymi.

Mikroskop zapewnia nawet trzydziestokrotne powiększenie widzenia zwiększając zdecydowanie szanse na sukces i powodzenie oraz długoterminowe rokowanie leczenia. Pozwala nam na wykonywanie wszelkich precyzyjnych zabiegów w zakresie leczenia kanałowego takich jak:

Urządzenie to stosowane jest także z powodzeniem we wszystkich innych dziedzinach medycyny, które wymagają wysokiej precyzji m.in. okulistyka oraz neurochirurgia. W stomatologii oprócz leczenia kanałowego (endodoncji) powiększenie mikroskopu przydatne jest również w stomatologii zachowawczej - diagnostyce próchnicy na powierzchni zębów, periodontologii - mikrochirurgii tkanek miękkich oraz protetyce przy ocenie szczelności uzupełnień.

Koferdam

endodoncja stargard

Idea leczenia kanałowego to usunięcie infekcji z wnętrza zęba w możliwie najbardziej sterylnych warunkach dlatego też nie można dopuścić do dodatkowego niekontrolowanego dostępu bakterii zwłaszcza ze śliny do wnętrza leczonego zęba.

Aby w pełni odizolować leczony ząb od śliny i środowiska jamy ustnej – zachować suchość - wykorzystujemy specjalną gumę zwaną koferdamem (ślinochronem), która zostaje szczelnie naciągniętą na ząb. Koferdam ponadto zabezpiecza pacjenta przed przedostaniem się do gardła wszelkich drażniących błonę śluzową środków chemicznych wykorzystywanych przy płukaniu kanałów. Chroni dodatkowo przed przypadkowym połknięciem drobnych narzędzi kanałowych, fragmentów materiałów oraz zapewnia lekarzowi lepszą widoczność, dzięki czemu ułatwia i skraca czas pracy.

Koferdam jednocześnie pozwala pacjentowi swobodnie komunikować się z lekarzem, oddychać i przełykać ślinę co czyni zabieg zdecydowanie bardziej komfortowym.

Ultradźwięki

Energia drgań ultradźwiękowych to nic innego jak drobne silne wibracje bardzo cienkich specjalnych końcówek pracujących, które w połączeniu z dużym powiększeniem mikroskopu i kontrolą wzrokową pozwalają na ukierunkowane i precyzyjne cięcie i rozbijanie wewnętrznej tkanki zęba zwłaszcza tam gdzie tradycyjne metody spotkają swoje ograniczenia.

Ultradźwięki stosujemy głównie w przypadkach najbardziej skomplikowanego leczenia.

Endometr

endodoncja stargard

Odnalezienie kanałów korzeniowych oraz ich opracowanie i wypełnienie na pełnej długości do samego wierzchołka korzenia jest jednym z wyznaczników skuteczności leczenia kanałowego.

Aby móc prawidłowo określić długość kanału wykorzystujemy głównie najnowsze elektroniczne urządzenie pomiarowe nazywane endometrem wspierając się także zdjęciami RVG (radiowizjografii) wykonywanymi bezpośrednio na miejscu.

Dzięki obu tym zaawansowanym technologicznie urządzeniom jesteśmy w stanie w pełni zdiagnozować i określić Państwa problem z zębem.

Narzędzia niklowo-tytanowe

Kanał korzeniowy należy odpowiednio ukształtować i jednocześnie oczyścić aby dalej mógł zostać dokładnie zdezynfekowany poprzez przepłukanie jego wnętrza odpowiednimi środkami chemicznymi.

Do opracowywania kanałów używamy wyłącznie narzędzi niklowo-tytanowych, które dzięki swej wyjątkowej elastyczności i wytrzymałości stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla sztywnych oraz łamliwych tradycyjnych narzędzi stalowych.

Narzędzia te zarówno ręczne jaki i maszynowe pozwalają na sprawne i dokładne oczyszczenie oraz nadanie kształtu kanału w celu jego szczelnego wypełnienia.

Mikrosilnik endodontyczny

endodoncja stargard

Maszynowe narzędzia niklowo-tytanowe, wymagają zastosowania odpowiedniej prędkości obrotowej oraz kontroli momentu siły dla zagwarantowania prawidłowych właściwości fizycznych materiału, z którego są wykonane.

Wiąże się to ostatecznie z bezpieczeństwem pracy oraz znaczącym jej przyśpieszeniem, a w efekcie zredukowaniem czasu zabiegu dla pacjenta.

System termicznego wypełniania kanałów

endodoncja stargard

Niekiedy to, co nazywamy kanałem korzeniowym nie jest tylko prostym przewodem wewnątrz zęba, a często zawiłym i szeroko rozgałęzionym systemem kanalików bocznych rozchodzących się często jak delta rzeki.

Cała ta przestrzeń musi zostać dokładnie oczyszczona mechanicznie narzędziami oraz zdezynfekowana chemicznie ponieważ pozostawione w kanale resztki stanowią potencjalne ryzyko rozwoju dalszego procesu zapalnego.

Dzięki nowoczesnej termicznej technice wypełniania kanałów płynnym materiałem jesteśmy w stanie szczelnie wypełnić nawet najbardziej skomplikowane rozgałęzienia i inne trudno dostępne dla tradycyjnych metod zagięcia kanałów.

Pomimo dołożenia wszelkich starań i zastosowania najnowocześniejszych technologicznie rozwiązań nie można zagwarantować pełnego powodzenia leczenia kanałowego. Odsetek powodzenia w pierwotnym leczeniu wynosi ok. 90%, natomiast w przypadku powtórnego leczenia kanałowego (re-endo) to ok. 70%.

Leczenie kanałowe jest jedną z integralnych części całego procesu mającego na celu długoterminowe utrzymanie zęba w jamie ustnej.

Skuteczność tego leczenia można zdecydowanie zwiększyć poprzez natychmiastowe zaopatrzenie zęba leczonego kanałowo w wypełnienie materiałem kompozytowym, czy też w przypadku dużego zniszczenia zęba odbudowę sztyftem i zaopatrzania w koronę protetyczną co pozwala zachować i użytkować własne uzębienie.

Nowoczesne leczenie kanałowe zęba jest często rozwiązaniem tańszym i mniej inwazyjnym niż jego usunięcie i zastąpienie go implantem jednakże w pewnych przypadkach długoterminowe rokowanie zębów leczonych kanałowo jest wątpliwe dlatego właśnie implant staje się jedynym właściwym wyborem bez naruszania sąsiadujących zdrowych zębów.

Lekarz prowadzący dokładnie oceni oraz zaproponuje najtrwalsze dla Państwa pełne rozwiązanie w danym przypadku aby zachować zęba na długi czas lub naśladując naturę odtworzyć go na implancie.

Po zabiegu leczenia kanałowego może wystąpić ból na nagryzanie lub wrażenie określane przez Pacjentów "nie boli, ale czuję że mam tego zęba". Dotyczy to do 80% pacjentów i jest normą pozabiegową. Może on być nawet dotkliwy, trwa zwykle do około 3 dni i ma tendencję malejącą. Nie jest to powodem do obaw. Niepokojący jest natomiast ból samoistny, pulsujący, rwący oraz obrzęk. W takim przypadku prosimy o niezwłoczny kontakt!

Nowoczesne leczenie kanałowe nie musi pozostawiać niemiłych wspomnień, a zęby kiedyś skazane na ekstrakcję, mogą jeszcze przez wiele lat być niezbędnym elementem Państwa pięknego uśmiechu.

Wszystkie znaki i nazwy handlowe zamieszczone na stronie są znakami zastrzeżonymi i służą jedynie identyfikacji produktów. Zdjęcia oraz materiały dotyczące wszystkich produktów zamieszczonych na stronie www.parkowa.stargard.pl mają charakter wyłącznie informacyjny.